Świat smoków. Osobliwości, mity i legendy



„Świat smoków. Osobliwości, mity i legendy” przenosi czytelników do samego serca świata, w którym smoczy ogień rozświetla niebo. 

Świat smoków jest olbrzymi: to kilka tysięcy lat tradycji mitologicznej, wiele wieków kultury religijnej, a także kilkanaście stuleci dziejów nauk przyrodniczych.



Niegdyś uważano, że smoki oraz podobne bestie to potwory, tajemnicze zwierzęta, które kojarzono z gadami, wielkimi wężami czy innymi podobnymi istotami. Jeżeli wąż miał skrzydła, to był już uważany za smoka, niezależnie od tego, czy posiadał dwie lub cztery nogi. Smoki często były czarnego koloru, z zielonymi pręgami na brzuchu oraz miały długi pysk, który po rozwarciu ułatwiał połykanie. W paszczy znajdowały się ostre zęby. Oprócz tego ich gęba posiadała wąsy, ale nie z włosów, lecz ze skóry. Język ich był podzielony na dwie części, co miało ułatwiać polowanie na ludzi i zwierzęta. Ich ciało okrywały łuski, podobne do tych, jakie mają gady, ale były one znacznie twardsze. Z książki wiemy też, że smoki mogą mieć najróżniejsze barwy, w zależności gdzie zamieszkały planetę. Np. smok lodowy kryształowy posiada perłowy kolor i jest niemalże przezroczysty. Wystarczy przyjrzeć się kolekcji jaj, aby móc sobie wyobrazić dorosłego osobnika o ich ubarwieniu. 



Fan smoków dowie się z książki, że smoki można spotkać wszędzie. Pozna dokładne stadia gatunków, anatomię przerażającego stwora, jego zmysły i etapy życia (od narodzin do śmierci). 



W środku lektury znajdziemy znany na świecie zbiór smoczych zębów, kolekcję łusek ze smoczego skarbca, szpony czy kolejce fragmentów skrzydeł.



Na końcu - gratka dla miłośników legend - oczywiście nie zabrakło naszego polskiego smoka wawelskiego, którego losy Adaś zna od jakiegoś czasu.   



„Świat smoków. Osobliwości, mity i legendy” to bogato ilustrowany tom przedstawiający wszechstronne spojrzenie na fantastyczny, mitologiczny świat smoków - bez niebezpieczeństwa przypalenia. 

Comments